Nyelvröl forditàs: Magyar
7.) Csemegekukorica
Nem gyakori növényünk, mivel nagy ráfordÃtást igényel és sok tápanyagot, amit öko körülmények között nehéz biztosÃtani. Érzékenyen reagál a gyomosodásra, ezért fontos feladat a gyomirtás, amit csak mechanikai úton tudunk megvalósÃtani mérsékelt sikerekkel. Legfontosabb kártevÅ‘je a kukoricamoly és a gyapottok bagolyepke, rágásukkal károsÃtják a csövet és szennyezik a termést, komoly levonásra ad okot ha nem sikrül a védekezés. Szerencsére olyan hatékony védekezési eljárást dolgoztak ki kutatók, amellyel jól meg lehet védeni az állományt. A fentebb emlÃtett rovarok parazitáit - a fürkészdarazsak - lárváit helyezzük ki a kukoricába és azok kikelésük után parazitálják a kártevÅ‘k tojásait és csÃrájában folytják el a problémát.
Termésátlagaink a 7-10 t/ha érték között mozognak, ezzel a terméssel egy valóban szerény nyereséget lehet elérni. Az öntözés nehézségei miatt háttérbe szorult ez az ágazat is a hibridkukoricával együtt.
8.) Olajnapraforgó
Az ökológiai napraforgó termesztés alig tér el a konvencionális termesztéstÅ‘l. Legfontosabb különbség, hogy tilos desszikálni az állományt, ezért érdemes rövid tenyészidejű hibrideket vetni. Továbbá alap elÅ‘Ãrás, hogy 5 éves vetésváltást kell betartani, ezért egy gazdaságon belül nem gyakran van napraforgó. Termésátlagaink a 1,5-2,2 t/ha között változnak, még rejtenek tartalékokat a technológiák ezért várakozásunk szerint emelni kell a termesztés szinvonalát. Legfontosabb feladat a gyomosodás megelÅ‘zése kultivátorozással, kapálással és a jó kulturállapot fenntartásával.
9.) Olajtök
Társaságunk már több éve nem termeszt olajtököt, mivel a néhány évvel ezelÅ‘tt kirobbant botrány nagyon nehéz helyzetbe hozta az ágazatot. Továbbá a betakarÃtás nehézségei és ütemezése szintén távoltart minket ettÅ‘l anövénytÅ‘l. Termésátlagaink sem voltak fényesek, csupán 50-350 kg/ha eredményeket értünk el, amelyrÅ‘l kijelenthetjük, hogy alacsony átlagok.