Source language: Hungarian
10.) Bükköny
Kifejezetten vetÅ‘magelőállÃtási céllal termesztjük zab támasztónövénnyel vetve. A jó piaci helyzet és a pillangós növények szükségszerűsége valamint az egyszerű technológia elÅ‘nyös helyzetbe hozza a bükkönyt egyéb nitrogénkötÅ‘kkel szemben. Kedveli száraz idÅ‘járást vÃzigénye csupán keléskor és a terméskitellésekor jelentkezik. A hideg nedves idÅ‘t nem kedveli elrúgja a virágait, nem nÅ‘ szép magasra és megdÅ‘l, elromlik, bepenészednek a magvak, alacsony lesz a csÃrázési készség. Legnagyobb veszélye a termesztésének, hogy betakarÃtás elÅ‘tt megdÅ‘l – a megdÅ‘lés szinte biztos – és megázik, ezután a magvak jelentÅ‘s része elpereg. Termésátlagaink 0,5 – 1,8 t/ha között változtak. Kedvelt növényünk a nehézségek ellenére is.
11.) Szója
A szója termesztésére hagyományosan a pillangós növények vetésforgóba illesztése miatt került sor gazdaságunkban. Szükség van a pillangós hányad fenntartására. A szója öko termesztése nagyon nehéz feladat, a szója egy úgynevezett gyomnevelÅ‘ növény, gyomirtása szinte megoldhatatlan feladat elé állÃtja az ökotermelÅ‘t. Vannak speciális technológiák de azok nem mindig állnak rendelkezésre idÅ‘ben a kapálás pedig szinte kivitelezhetetlen feladat egy nagyüzemi táblán a megbÃzható munkaerÅ‘ hiánya miatt. Továbbá a szója a meleg párás mikroklÃmás igényli, vidékünkön ebbÅ‘l csak a meleg valósul meg ezért általábana szóják nem nönek meg. Termésátlagaink 0-1,5 t/ha között változtak az elmúlt években. EgyenlÅ‘re nem tervezzük vetését.
12.) Vöröshere
A vörösherét kifejezetten magfogási céllal termesztjük. Az elsÅ‘ növedéket azonban rendszerint értékesÃtjük egy közeli tehenészetnek szenázsként. Szintén fontos szerepe van a pillangós hányad fenntartásában a vetésforgóban. Ãllókultúraként 2-3 évig megtartva fontos szerepe van a nitrogéngyüjtésben és feltörve jó elÅ‘veteményt ad egy tönkölybúzának.