Lugha ya kimaumbile: Kihangeri
4.) Mustár (fehér és barna)
Kifejezetten vetÅ‘mag előállÃtási céllal termesztett növény a fehér mustár; mÃg étkezési célt szolgál a csÃpÅ‘s barna mustár, amely dijoni mustár alapanyaga. Jó elÅ‘veteménynek számÃtanak szinte minden növény számára; nematóda risztó hatásuk miatt kifejezetten jó elÅ‘veteményeui a zabnak és a rizsnek. Viszont problámát okozhat az elpergett magokból jövÅ‘ nagy tömegű árvakelés; amit akár hasznunkra is fordÃthatunk zöldtrágyaként felhasználva. Termésátlagaink 0,5 – 1,5 t/ha között alakultak az elmúlt években.
5.) Takarmánykukorica
Az ökológiai takarmánykukorica termesztés alapvetően hasonló technológiára épül mint a konvencionális kukorica termesztése, csak itt kevesebb tápanyagot szabad használni, nincs lehetőség vegyszeres gyomirtésra. Ez a két különbség meg is határozza a termésszintet, nehéz közepesnél jobb termést elérni. A termény ára szorosan kapcsolódik a konvencionális áruk tőzsdei árához, együtt mozog azzal, ezért nehéz jövedelmezően termelni öko takarmánykukoricát. Nem is teszük gyakran csak ha vetésváltás alakulása úgy hozza és a piaci poziciók épp kedvezőek. Termésátlagaink 3-6 t/ha között változnak gyakrabban az alsóbb tartományban helyezkednek el.
6.) Hibridkukorica
Éveken keresztül perspektÃvikus és jövedelmezÅ‘ ágazata volt a mezÅ‘gazdaságnak a hibridkukorica termesztés. Nagy szaktudást sok odafigyelést igénylÅ‘ ágazat. Sajnos a takarmánykukorica hatalmas áremelkedése háttérbe szorÃtotta a vetÅ‘magelőállÃtást, hiszen sokkal kisebb kockázattal lehetett ugyanazt az árbevételt elérni. Ezt a változást a termeltetÅ‘k csak lassan követték le és most újra emelkedÅ‘ tendenciát mutat az ágazat. Gazdaságunk várhatóan nem fog visszatérni - az öntözés nehézségei miatt - rövid idÅ‘n belül a hibridkukorica termesztéshez, holott nagy hagyományaink vannak e területen is. ÃllÃtottunk elÅ‘ SC, TC és DC hibrideket is, elsÅ‘sorban külfödi partnerek részére. Termésátlagaink a 0,5 – 3,6 t/ha között változtak vetÅ‘magtermésben számÃtva. A hibridkukorica termesztés legnagyobb kockázata, hogy találkozik e az anya az apaporral és sikeres lesz e a termékenyülés. Az egész termesztéstechnológia ennek a célnak az elérésére van kihegyezve. Az ágazatot nyugodtan nevezhetjük a mezÅ‘gazdaság nehéziparának.